Przestrzeń w restauracyjnej kuchni – przydatne wyposażenie, ciekawe akcesoria

Spełnienie przepisów prawnych, związanych z  projektowaniem kuchni sprawi, że lokal pomyślnie przejdzie kontrolę niezbędną do uruchomienia działalności. Będzie także spełniał wymogi związane z higieną przygotowywania potraw oraz przechowywania składników do nich. W pewnym stopniu obowiązujące rozporządzenia wpływają także na komfort pracy personelu, gwarantując im dostęp do dziennego światła, odpowiedniej wentylacji czy też chroniąc przed lokowaniem kuchni w zbyt niskich pomieszczeniach. Jednak między niezbędnym minimum a nowocześnie urządzoną kuchnią z dobrej restauracji istnieje spora różnica. Dlatego w naszym artykule omawiamy kilka elementów wyposażenia, które warto polecić podczas urządzania kuchni. Zwracamy przy tym uwagę na jakość – odpowiednią do profesjonalnej działalności – i użyteczność.

Zacznijmy od stołów roboczych. W profesjonalnych zastosowaniach muszą wykazywać się one znacznie wyższą wytrzymałością, niż przeciętne. Powinny być odporne na zarysowania, środki czyszczące – a także łatwe do zmywania. Ze względu na stałą obecność wilgoci trzeba wybierać meble, w których zarówno blaty czy półki, jak i elementy wykończenia są odporne na korozję. My polecamy powszechnie stosowane w gastronomii stoły robocze ze stali nierdzewnej takich marek, jak Stalgast, Bartscher czy też Edenox. Wiele stołów wyposażonych jest w dodatkowe udogodnienia, takie jak uchylne szuflady czy szafki. Podczas wyboru tego typu wyposażenia warto zresztą kierować się zasadą, by wszystkie najpotrzebniejsze meble czy elementy mieć w zasięgu ręki. Tym lepiej, jeśli są one uchylne – łatwo je otworzyć nawet zatłuszczoną czy mokrą dłonią, więc komfort pracy zdecydowanie wzrasta.

Wyposażeniem, które niezmiernie przyspiesza pracę w restauracyjnej kuchni, jest także odpowiednio dobrana zmywarka. Wybierając konkretny model należy kierować się potrzebami danego lokalu – w tym przede wszystkim oczekiwaną wydajnością. Duże restauracje, o sporym ruchu będą potrzebowały urządzenia zmywającego szybko duże ilości naczyń, charakteryzującego się większą pojemnością. W mniejszych lokalach czy barach w niektórych zastosowaniach sprawdzą się natomiast nawet małe zmywarki podblatowe. Warto podkreślić, że mówiąc o wydajności mamy na myśli urządzenia czyszczące kilkadziesiąt koszy naczyń na godzinę. W gastronet24.pl kategoria zmywarek jest obszerna, znajdują się w niej m.in. produkty Fagor, Asber, Winterhalter czy Lozamet.

Każda gastronomia potrzebuje odpowiednich urządzeń do obróbki termicznej produktów. Trzeba zatem wyposażyć ją w kuchnię (elektryczną, gazową lub indukcyjną). Jeśli zależy Ci na bardzo wysokiej precyzji obróbki potraw – z możliwością szybkiej zmiany temperatury oraz intensywności gotowania – wybierz tradycyjną kuchnię gazową ze względu na łatwość regulacji wielkości płomienia. W gastronet24.pl znajdziesz spory wybór kuchni wspomnianych wcześniej marek – Bartscher, Hendi czy Stalgast. Wszystkie przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych w branży gastronomicznej.

W przypadku niektórych potraw nieocenionym rozwiązaniem jest piec konwekcyjno-parowy Rational, Convotherm czy Unox (swoje modele tego typu urządzeń wypuścili na rynek wszyscy liczący się producenci sprzętu dla gastronomii, a więc także marki wymienione wcześniej). Obróbka cieplna w piecach konwekcyjno-parowych chroni przed wysuszaniem potraw podczas ich podgrzewania. W tego typu piecach można zatem zarówno piec lub grillować potrawy, jak i gotować je na parze.

W kolejnej części naszego przeglądu przedstawimy kilka ciekawych, nowoczesnych akcesoriów kuchennych, które są jednak stosunkowo mało znane.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

Aktualności, Porady

You May Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Obowiązkowe pola są zaznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>